ekarze medycyny ma obowiązek opanować ogromną wiedzę, jednak dla osób, dla których dentysta to wymarzony zawód nie powinno stanowić dużego problemu. Po ukończeniu studiów na kierunku stomatolog można znaleźć wiele ofert pracy w publicznych przychodniach lub też otworzyć własny gabinet dentystyczny.
Stomatolog jest dość przyjemnym zawodem. Nie trzeba też ogromnego nakładu pracy jak w przypadku innych zawodów takich jak kucharz czy spawacz. Prawdę mówiąc dentysta również pracuje fizycznie, ale nie tak ciężko jak murarz czy pracownik drogowy.
Gdy stomatolog otworzy gabinet dentystyczny bardzo ważna jest jego reklama, ponieważ takich gabinetów jest na rynku mnóstwo. Musi się czymś wyróżniać i zwracać uwagę klientów.
Dentysta jest zawodem idealnym na dwudziesty pierwszy wiek.
Zaleca się regularne wizyty kontrolne co
Uśmiech jest niewątpliwie wizytówką każdego człowieka. Poznając nową osobę automatycznie zwracamy uwagę na jej uzębienie, ponieważ rzuca się ono w oczy. Należy zatem jak najlepiej dbać o zęby. Stomatolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu uzębienia. Najbardziej popularne zabiegi takie jak plombowanie, czy usuwanie nadmiaru kamienia z płytki nazębnej to dla dentysty chleb powszedni. Zaleca się regularne wizyty kontrolne co pół roku, lub przynajmniej co roku. Zapobiega to ewentualnemu pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta, a także umożliwia szybkie wykrycie i usunięcie jakiejś drobnej "usterki", zanim zamieni się to w coś znacznie poważniejszego. Dentysta to z pewnością nie jest zawód dla osób wrażliwych, natomiast zarobki są dość imponujące. Z perspektywy szarego pacjenta bardziej interesujące jest jednak to, na jakiej podstawie wybrać odpowiedni gabinet dentystyczny. A więc warto czytać opinie na temat różnych stomatologów, a przede wszystkim zdecydować się na gabinet prywatny lub publiczny. Nie warto eksperymentować z doborem lekarza poprzez losowe wybranie jakiegoś dentysty. Nie warto ryzykować.
Odwiedziny u stomatologa
Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.
Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.
Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.
Nie każda z dostępnych na rynku
Wielu osobom może się wydawać, że jeśli regularnie, dwa razy dziennie myją zęby, to nie grozi im próchnica. Niestety, ta potrafi się rozwijać nawet pomimo codziennego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznych.
Jak mówi stare polskie przysłowie - lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto, pomimo regularnego dbania o higienę jamy ustnej, odwiedzać przynajmniej raz do roku gabinet dentystyczny. Stomatolog nie tylko sprawdzi czy mamy próchnicę, ale też doradzi nam jak prawidłowo dbać o stan zębów i dziąseł, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów. Dentysta nie tylko ma za zadanie pomóc nam w czasie bólu zęba lub przeprowadzić leczenie. To także specjalista, który podpowie nam jak prawidłowo zapobiegać powstawaniu próchnicy lub stanom zapalnym. To także osoba, która może nam doradzić gdy myślimy o wybielaniu zębów. Nie każda z dostępnych na rynku metod jest bezpieczna dla szkliwa, dlatego warto zapoznać się z różnymi sposobami wybielania zębów oraz ich wadami i zaletami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dbając o śnieżną biel może doprowadzić do powstawania próchnicy i osłabienia zębów.
Warto wybrać się do gabinetu dentystycznego przynamniej raz do roku, lub jeśli lekarz zaleci - częściej, aby szybko wykryć pojawiającą się próchnicę. Im szybciej ją odkryjemy i podejmiemy leczenie, tym mniejsze szkody ona poczyni w naszym organizmie i mniej zaszkodzi zdrowiu zębów. Choć wiele osób boi się wizyty u dentysty, powinny one wiedzieć, że leczenie zaawansowanej choroby zębów jest bardziej nieprzyjemne niż profilaktyczny przegląd jamy ustnej.
Wizyty kontrolne odbywające się co pół
Próchnica jest problemem dotyczącym przeważającej części społeczeństwa. Warto mieć to na uwadze i jak najlepiej dbać o stan zębów. Szczególnie jeśli boimy się bolesnego leczenia i zakładania wypełnień. Dentysta powinien być odwiedzany przez każdego regularnie. Wizyty kontrolne odbywające się co pół roku są niezbędne do odpowiednio wczesnego wykrycia rozwijających się nieprawidłowości. Może to znacznie ograniczyć późniejszy ból, a nawet pomóc całkowicie go uniknąć. Z tego powodu warto dokładnie obserwować stan uzębienia i reagować nawet na niewielkie przebarwienia. Stomatolog jest w stanie stwierdzić czy pojawiające się zacienienia na zębach są już objawem rozwijającej się próchnicy. W takim przypadku można podjąć odpowiednio szybkie leczenie i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zmian. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jednak jedynie z dość nieprzyjemnymi zabiegami. Istotne jest również, aby regularnie profesjonalnie czyścić zęby. Usuwanie kamienia i osadów pozytywnie wpłynie na ich wygląd.
Do dentysty z dzieckiem
Profilaktyka chorób jamy ustnej wymaga jak najwcześniejszego zajęcia się zębami - ich dokładne czyszczenie czy kontrolowanie u stomatologa powinno mieć miejsce jeszcze na etapie posiadania mleczaków. Z małymi dziećmi też trzeba chodzić do dentysty, to, że zęby mleczne i tak wypadną, nie stanowi żadnego argumentu. Dzisiaj o wiele łatwiej jest znaleźć gabinet dentystyczny przygotowany do przyjmowania małych pacjentów oraz lekarzy stomatologów, którzy mają do nich świetne podejście. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o wyleczenie lub wyrwanie zęba sprawiającego problemy. Trzeba je nauczyć, że dentysta to pomocny lekarz, którego nie trzeba się bać - a wręcz przeciwnie. W wielu gabinetach pojawiają się więc kolorowe rysunki i maskotki, dzięki obserwacji których dziecko zauważa, że dbanie o zęby i jamę ustną może być wspaniałą zabawą. W gabinecie można otrzymać też naklejki "dzielny pacjent" i nagrody za dobre zachowanie. Lekarze niekiedy przebierają się za znane dzieciom postacie lub podczas leczenia zębów opowiadają różne śmieszne historyjki. To również element zachęcający najmłodszych do kolejnych wizyt u stomatologa.