emy związane z patologią, a także leczeniem zębów, przyzębia, tkanek miękkich jamy ustnej, języka, a także błony śluzowej. Lekarz stomatolog (dentysta) zajmuje się również stawem skroniowo-żuchwowym. Już kilka tysięcy lat temu ludzie dążyli do zachowania dobrostanu zębów, z uwagi na typ pożywienia, które nieprzetworzone, wymagało długotrwałego żucia. Współcześnie piękny uśmiech jest nie tylko przejawem zdrowia, ale i wyznacznikiem atrakcyjności. Każdy absolwent kierunku stomatologicznego może się postarać o specjalizację z chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, periodontologii, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej z endodoncją, protetyki stomatologicznej, oraz ortodoncji. Bardzo dobrze prosperującym działem stomatologii jest protetyka stomatologiczna, która spieszy na ratunek pacjentom, u których doszło do utraty naturalnych zębów, bądź pojawienia się w nich ubytków. Leczenie polega na zaproponowaniu pacjentowi licówek, koron protetycznych, protez zębowych lub mostów.
Protetyka jako specjalność stomatologiczna
Stomatologia jest jednym z działów medycyny, który dzieli się na różne specjalizacje, a jedną z nich jest protetyka stomatologiczna. Protetyka stomatologiczna jest działem, który jest poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzu oraz jamy ustnej po utracie zębów naturalnych lub ich masowym uszkodzeniu. Można wyróżnić wiele rodzajów protez, których zadaniem jest zastąpienie zębów naturalnych i przywrócenie odpowiednich warunków zgryzu. Same protezy można podzielić na stałe, których nie da się wyjąć z ust, oraz na ruchome, które można wyjmować. W skład usług protetycznych oferowanych przez gabinety stomatologiczne wchodzi także uzupełnianie uszkodzonego zęba, jak i odbudowa utraconych zębów. Gabinety stomatologiczne korzystają z różnych materiałów odbudowujących utracone lub uszkodzone zęby oraz przywracających właściwe funkcjonowanie zgryzu. Usługi protetyczne posiadają także cel estetyczny, który dla niektórych pacjentów jest równie ważny, z czego doskonale zdają sobie sprawę stomatologowie oferując estetyczne wykończenia protez.
Jak utrzymać higienę jamy ustnej
Utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest bardzo ważną częścią profilaktyki próchnicy zębów. Regularne szczotkowanie zębów za pomocą odpowiedniej metody oraz z użyciem właściwie dobranej szczoteczki czasem może być niewystarczające. Warto dodatkowo stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne, które skutecznie pozbywają się bakterii w miejscach, gdzie nie sięga zwykła szczoteczka. Warto także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny na wizyty kontrolne. W profilaktyce pomagają również specjalne zabiegi dentystyczne, chociażby takie jak fluoryzacja czy piaskowanie. Profilaktyka powinna być także odpowiednio dobrana do rodzaju zębów, ponieważ uzębienie niektórych osób może być bardziej podatne na próchnicę. W kwestiach profilaktyki, która jest ważną częścią w stomatologii, warto poradzić się naszego lekarza dentysty, by polecił lub wskazał odpowiednie środki do codziennej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że łatwiej jest zapobiegać próchnicy zębów, niż ją później leczyć.