Stomatologia - krótki poradnik dla pacjentów - Dentysta

Klinika stomatologiczna Bytom

Czym konkretnie zajmują się stomatologowie?


Stomatolog zajmuje się wieloma różnymi schorzeniami. Na pewno najczęściej kojarzony jest z takimi chorobami jak próchnica, czy zepsucie zęba. Wszystko to sprawia, że jest to specjalista bardzo pożądany.

Stomatologia - krótki poradnik dla pacjentów - Dentysta Klinika stomatologiczna Bytom
W ostatnich latach trend ten jest jeszcze bardziej wyraźny dzięki temu, iż stomatolog stał się obiektem zainteresowania różnych turystów z innych krajów. Turystyka medyczna – a więc przylatywanie do Polski na leczenie jest ogromnie popularna zwłaszcza w stomatologii. W Skandynawii chociażby ceny usług medycznych są kilka razy droższe niż w Polsce i to nasz kraj wybierają Norwegowie, Szwedzi, Duńczycy oraz na przykład Islandczycy jako miejsce, w którym będą leczyć swoje zęby lub upiększą uzębienie.

Każda wizyta u dentysty musi być poprzedzona zapoznaniem się z przewidywanym planem zabiegu. Jeśli wiemy, że zabieg wymaga od nas jakichś czynności przygotowawczych, trzeba to uczynić. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i na ogół wystarczy po prostu zwykła higiena jamy ustnej, zachowanie odpowiedniej diety, która da świeżość oddechu. Przed wizytą u dentysty warto upewnić się jaki jest jego dokładny cennik. Stomatologia nie jest tutaj w żadnej mierze nową dziedziną, która może czymś zaskoczyć. Każdy z nas z pewnością był już u dentysty i wie z czym się to wiąże. Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, iż wizyta u stomatologa nie zawsze może być wcześniej w pełni wyceniona. Często jest tak, że diagnozę poznajemy dopiero podczas wizyty i od razu przeprowadzany jest zabieg.




Przebiega zwykle na różnej wysokości z

Zęby człowieka zbudowane są z 3 części:


Korona stanowi tę część zęba, która najbardziej odróżnia zęby jednej grupy od innych, gdyż ma bardzo zróżnicowaną powierzchnię w poszczególnych grupach.


Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera.


Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba. Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba. Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając do kieszonki dziąsłowej i nie drażniąc brodawki zęba.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Hemisekcja - wyjaśnienie

Hemisekcja ? zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (najczęściej zęby trzonowe) zniszczonych i złamanych, często ze stanem zapalnym. Zabieg polega na separacji i usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (albo więcej) korzenia zęba wraz z częścią korony zęba, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Najczęściej przeprowadzany łącznie z osteotomią. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.

Zabieg ten wskazany jest, gdy występują zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy leczenie endodontyczne nie jest już możliwe. Kolejnymi wskazaniami są problemy periodontologiczne (np. ubytek kości) i złamanie pionowe zęba lub korzenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemisekcja